Veličina solarnog panela
Veličina solarnog panela je jedno od najčešćih i ujedno najočiglednijih pitanja koja se obično postavljaju u vezi sa ovom temom. Ovo je takođe važno jer, na primer, prilikom ugradnje nije svejedno koliko je prostora na raspolaganju, koje težine moraju da se pomeraju, a sa tehničke strane, ne mogu se zanemariti ni performanse solarnih panela.
Koja svojstva se podrazumevaju pod veličinom solarnog panela?
Pod veličinom solarnog panela podrazumevamo njegove fizičke parametre, odnosno njegovu dužinu, širinu, debljinu, težinu i performanse.
Koliko je veliki solarni panel?
Veličina solarnog panela najviše zavisi od broja ćelija u njemu. Njihova veličina je standardna, tako da nema razlike između panela jednog ili drugog proizvođača. Inače, postoje dve standardne veličine ćelija, 1250 * 1250 mm i 1560 * 1560 mm; velika većina proizvođača koristi ovu drugu.
U prošlosti je standardna veličina panela bila 991 mm * 1650 mm * 35 mm sa 60 ćelija. Panel sa 72 ćelije je 992 mm * 1980 mm * 35 mm. Broj ćelija takođe utiče na izlazni napon solarnog panela: paneli sa 72 ćelije imaju veći izlazni napon od starijih solarnih panela sa 60 ćelija.
U našoj firmi koristimo Longi 405-410V 54-ćelijske panele za stambene instalacije solarnih panela i Longi 500V panele sa 66 ćelija za projekte preduzeća i elektrana. Ovo su trenutno i dalje članovi serije Hi-MO 5, ali su na putu i moduli serije Hi-MO 6 za stambene objekte, koji se neće razlikovati samo po veličini i performansama. A verzije za korporativne svrhe i elektrane će imati 72 ćelije.
Koliko teži solarni panel?
Generalno, solarni panel koji se koristi na krovu teži 19-22 kg. Ako su, na primer, ugrađeni solarni paneli Longi Solar, težina 14 panela je 273 kg (po 19,5 kg). Krovovi su projektovani tako da se ne urušavaju pod težinom debelog snežnog pokrivača, težina solarnih panela je zanemarljiva stim u poređenju. Ali već postoje solarni paneli od 30 kg. Ovi su – zbog svoje veličine i težine – razvijeni za upotrebu u elektranama.
Pre nego što započnete ugradnju solarnog sistema, vredi se uveriti, čak i uz pomoć stručnjaka, da li je krovna konstrukcija koja vam je na raspolaganju prikladna, da li će izdržati težinu solarnih panela ili je potrebno na neki način je ojačati.
Kakve su performanse solarnog panela?
Što se tiče veličine solarnog panela, svakako je važno govoriti o njegovim performansama. Snaga solarnog panela se obično daje u Wp (tj. Wattpeak). To jeste ona maksimalna snaga koju solarna ćelija može da proizvede u idealnim uslovima.
Kako su veličina solarnog panela i njegove performanse povezane?
Povećanjem veličine solarne ćelije povećavaju se i njene performanse. Što se tiče dimenzionisanja solarnih panela, ono što je zaista važno jeste koliko je panela potrebno da bi se postigle potrebne performanse i koliko će prostora zauzeti na krovu. Međutim, to se može reći samo poznavanjem pojedinačnih parametara (orijentacija, ugao nagiba, vremenski faktori).
Idealna veličina solarnog panela zavisi od prosečne potrošnje energije u domaćinstvu. Ako, na primer, porodica plaća u proseku 2.500-3.000 dinara za struju mesečno, solarni sistem od 2-3 kW biće dovoljan da zadovolji njihove potrebe za električnom energijom. Solarni sistem od 3 kW obično zahteva 8-10 solarnih panela.
Međutim, veličina krova često može ograničiti količinu energije koja se može proizvesti. Ako nema dovoljno prostora, vredi koristiti solarne panele veće efikasnosti ili dopuniti sistem drugim površinama. Pored postavljanja solarnog panela na krov, na raspolaganju su mnoge druge opcije: nadstrešnica, garaža ili pomoćna zgrada, instalacija na tlu, itd.
Kako da znamo koliko solarnih panela nam je potrebno?
Broj potrebnih panela zavisi od nekoliko faktora:
- od količine trenutno korišćene električne energije koju treba zameniti,
- od budućih planiranih investicija,
- od geografskog položaja zgrade,
- vrsta i orijentacija krova,
- od građevinskih elemenata koji mogu bacati senke, drugih objekata, stubova za struju,
- od biljaka i
- od performansi solarnog panela.