Težina solarnog panela: može li krov izdržati?
Koliko teži solarni panel? Može li krov izdržati?” Ovo su pitanja koja se gotovo sigurno nameću budućem vlasniku solarnih panela. Ovo je sasvim prirodno, jer krovna konstrukcija relativno starijeg objekta može davati znake dotrajalosti, a da ne govorimo o građevinskim greškama. U našem članku ćemo vam reći na šta treba obratiti pažnju.
Težina solarnog panela
Počnimo sa prvim pitanjem: koliko teži solarni panel? Generalno, solarni panel koji se koristi na krovu teži 19-22 kg. Naravno, ovo nije dovoljna informacija za vas, jer morate znati koliki vam je sistem potreban. Pogledajmo konkretan primer! Recimo da je vaš mesečni račun za struju 6.500 din. Idealna površina krova je okrenuta prema jugu, a ugao nagiba je 30°. U ovom slučaju, godišnja potrošnja električne energije je cca. 6000 kWh. 1 kWp solarni panel sa ovim uslovima proizvodi cca. 1200 kWh energije, što znači da je potrebno 6000/1200 = 5 kWp instalirane solarne energije. To znači da ako se instaliraju solarni paneli od 375 W, biće vam potrebno 5000/375= 13-14 njih, a zauzimaće oko 28 kvadratnih metara na vašem krovu.
Ali šta to tačno znači? Ako su, na primer, postavljeni solarni paneli Longi Solar, ukupna težina panela 14 komada od 375 W je 273 kg (19,5 kg po komadu). Ovome se mora dodati i težina noseće konstrukcije, koja zavisi od vrste krova, ali otprilike 3 kg po panelu, odnosno ukupno 315 kg. Ako uzmete u obzir da je ovo otprilike težina tri puna muškarca, pa čak i raspoređena po krovu, više ne deluje nužno mnogo, projektovano na 1 kvadratni metar cca. 11 kg.
Ako se krov ne ruši ni posle obilnih snežnih padavina, jasno je da bi morao da izdrži i solarne panele. Dakle, u svakom slučaju, glavno pitanje nije da li krov može da izdrži solarne panele.
Zašto je ipak težina solarnog panela otvoreno pitanje?
Pošto se u slučaju solarnih panela misli na radni vek od nekoliko decenija, bilo bi poželjno da krovna konstrukcija izdrži teret tokom perioda ekspoatacije bez većih popravki. Dakle, ako niste sigurni, ako vidite površine koje treba popraviti, ako ste već postavili pitanje zamene krova, vredi se prvo konsultovati sa stolarom.
Krovovi lošijeg kvaliteta mogu zahtevati preliminarnu zamenu krova, ali to nije neophodno u svim slučajevima. Pogrešno je mišljenje da pre postavljanja solarnih panela mora da se zameni krov. Takođe je pogrešno mišljenje da se solarni paneli ne mogu postavljati na starije krovove.
Kada je težina solarnog panela važna?
U slučaju ravnog krova, naravno, potrebna je drugačija potporna konstrukcija, koja mora da obezbedi pravilan ugao nagiba. Štaviše, tamo je raspodela opterećenja takođe različita, tako da ovo morate uzeti u obzir.
Ne preporučujemo postavljanje solarnih panela na krovove od škriljevca. Škriljevac se lako lomi, nije ga lako zameniti, pa je vredno tražiti drugu površinu. Ne postoji nešto nemoguće, samo morate pronaći drugo rešenje. Danas postoji mnogo opcija koje možete izabrati, kao što je instalacija na tlu.