Solarni panel za ravan krov
U vezi sa izgradnjom solarnih sistema može se postaviti pitanje da li se solarni panel može postaviti na ravan krov ili ne. Dakle postoji mnogo tipova krovova, ali odgovor je definitivno potvrdan, tako da je moguće postaviti solarni panel i na ovaj tip krova, samo treba da se pridržavamo nekoliko osnovnih pravila.
Specifičnosti postavljanja solarnih panela na ravan krov
Prilikom postavljanje na ravnim krovovima potrebno je prevazići više problema nego sa tradicionalnom instalacijom sa šatorskim ili dvovodnim krovom. U ovom slučaju, idealan ugao nagiba solarnog panela nije dat uglom krova, već nosećom konstrukcijom. Međutim, ovde se mora uzeti u obzir kretanje vazduha, jer vetar lako može da uđe ispod solarnih panela.
Kod nas na stambenom nivou nailazimo na mnogo više kuća sa kosim krovovima, ali postoje i rešenja sa ravnim krovovima, pomislite samo na fabričke hale ili stambene zgrade sa ravnim krovovima.
Iako je idealni ugao nagiba u Srbiji oko 35° u slučaju južne orijentacije, to ne znači da ne bi bilo preporučljivo da se solarni paneli postavljaju pod manjim uglom nagiba, jer odstupanje od idealnog samo uzrokuje gubitak efikasnosti od nekoliko procenata.
Kako je proizvodnja energije solarnih panela povezana sa uglom nagiba?
Kao što smo ranije pojasnili, ugao nagiba između 30-40° je najprikladniji, u kombinaciji sa južnom orijentacijom. Najidealnije je kada površinu solarnih panela sunčeva svetlost udara okomito, odnosno kada je upadni ugao 90°.
Sa južnom orijentacijom možemo postići najveću proizvodnju energije, jer u ovom slučaju sunčeva svetlost više pada na panele u popodnevnim satima.
U poređenju sa najboljom južnom orijentacijom, jugoistočna i jugozapadna instalacija izaziva gubitak od cca. 5%. Orijentacija na zapad ili istok znači gubitak od približno 15%.
Najgori mogući izbor je severna orijentacija, jer je u ovom slučaju gubitak čak i veći od prethodnih.
Konstrukcija nosača solarnih panela za ravan krov
Postoji mnogo nosećih konstrukcija koje se proizvode za implementaciju direktno na ravan krov. Ove aluminijumske potporne konstrukcije su napravljene tako da solarni paneli dobijaju dodatni ugao nagiba u odnosu na krov, tako da se paneli obično postavljaju pod uglom nagiba od, na primer, 15° ili 20°.
Na šta treba obratiti pažnju prilikom projektovanja solarnih sistema na ravan krov?
Na zgradi sa ravnim krovom, solarni paneli moraju biti postavljeni u najmanje 2 reda. Međutim, u ovom slučaju morate obratiti pažnju na odgovarajuću udaljenost između redova panela. Ako su redovi solarnih panela blizu jedan drugom, mogu se međusobno zasenčiti. Iz tog razloga, neophodno je držati određeno rastojanje između dva reda.
Dok kod konstrukcije kosih krovova – pošto su u jednoj ravni – pojedinačni redovi solarnih panela ne mogu da senče jedan drugi, nije neophodno obratiti pažnju na razmake između redova.
Takođe je izuzetno važno obratiti pažnju na to da su solarni paneli pravilno pričvršćeni, jer ih u slučaju jakih naleta vetra, vetar lako može uhvatiti i otkinuti sa krova.
Da bi se ovo izbeglo, takozvani balastni utezi se koriste za obezbeđivanje noseće strukture solarnih panela. U takvim slučajevima je preporučljivo proveriti da li data krovna konstrukcija može da izdrži ovu povećanu količinu težine koja se na nju stavlja.
Da li vredi postaviti solarni panel položeno na ravan krov?
Tu je i pitanje da li bi bilo bolje solarne panele postaviti položene, direktno na krov. Tada bi ih vetar manje hvatao a ne bi trebalo obraćati pažnju ni na senčenje jer bi stalo više panela na krov.
Nažalost, odgovor na ovo pitanje je ne. Na kraju krajeva, u slučaju ugla nagiba od nula stepeni, solarni panel se ne čisti a i vetar u ovom slučaju takođe može da pokupi solarni panel.
Dakle, u svakom slučaju, preporučljivo je obezbediti određeni stepen nagiba za solarne panele.
Sve u svemu, možemo reći da je postavljanje solarnog panela na ravan krov tehnički apsolutno moguća investicija koja može biti jednako isplativa kao, na primer, verzija sa kosim krovom. Najidealnija efikasnost se postiže u slučaju propisnog i odgovarajućeg izvođenje radova noseće konstrukcije.