Kada se solarni panel može postaviti na krov, a kada ne može?
Kada se solarni panel može postaviti na krov, a kada ne?
Postavljanje solarnog panela na krov u većini slučajeva može se lako rešiti, ali ima dosta izuzetaka. Pre svega, izuzetno je važno razmotriti da li je raspoloživi krov uopšte pogodan za prijem panela. Jer mnogi faktori utiču na to na koji krov se može postaviti i o kojim alternativnim rešenjima možemo razmišljati ako krov nije odgovarajući.
VAŽNI ASPEKTI ZA POSTAVLJANJE SOLARNOG PANELA NA KROV
Najočiglednije rešenje je postavka solarnih panela na krov. Međutim, pre početka rada, vredi se uveriti u ispravno statičko stanje krovne konstrukcije, a važan aspekt je i kvalitet samog krovnog pokrivača.
Sledeći tipovi krovova su idealni za instalaciju solarnih panela:
- crep i crep od betona
- lim (npr. trapezni, talasni, klizaljka)
- šindre
- ravni krov
Koje aspekte treba uzeti u obzir?
Veličina krovne površine
Prosečan solarni sistem koji se sastoji od 10-15 panela zahteva 17-28 kvadratnih metara krovnog prostora.
Starost i stanje krovne konstrukcije
Potrebe za električnom energijom prosečnog domaćinstva može da obezbedi približno 10-15 solarnih panela. Težina solarnog panela varira između 19-22 kg, pa ako uzmemo u obzir samo panele, krov mora da izdrži opterećenje od najmanje 190-300 kg. A povrh toga dolazi i potporna struktura i druge komponente.
Orijentacija i ugao krova
Prilikom postavljanja solarnog panela na krov, najoptimalniji slučaj je južna orijentacija, a u pogledu ugla nagiba, idealan je ugao od 30-35 stepeni.
Solarni panel za ravan krov
Ako se solarni panel postavlja na ravan krov, noseća konstrukcija mora da obezbedi pravilan ugao nagiba, a primenjeni balastni tegovi moraju da štite od opterećenja vetrom.
Prozori, nadgradnje
Pre instalacije na krov, potrebno je proceniti kakvi su prozori, dimnjaci, satelitske antene, itd. jer oni mogu značajno uticati na pravilno pozicioniranje noseće konstrukcije i panela.
Materijal noseće konstrukcije
Idealan izbor je noseća konstrukcija od nerđajućeg čelika ili aluminijuma, jer su otpornije na vremenske uslove.
Zaštita
Solarni sistem može najbolje da funkcioniše kada sunčevi zraci padaju okomito na panele i kada njihov rad ničim nije zasenčen.
Na kakvom krovu NE postavljamo solarne panele?
Nije uvek moguće postaviti solarni panel na krov. Postoje mnogi aspekti koji se moraju ispuniti i postoje tipovi krovova i arhitektonska rešenja koja nisu pogodna ili bi samo otežala postavljanje panela. Pogledajmo neke ograničavajuće slučajeve:
Zakrivljeni oblici i krovovi na više nivoa
Solarni paneli koje prodajemo ne mogu se saviti; oni su ravni. Dakle, ne mogu se fiksirati na zakrivljene površine, npr. okruženje konusa, cilindra, sferne površine, prozora u obliku jabuke. Na krovne površi koje su blaže zakrivljene, solarni paneli mogu biti pričvršćeni, ali samo odvojeno.
Čelična krovna konstrukcija
U slučaju da su u okviru postojeće krovne konstrukcije ugrađene čelične grede, ugradnja naših solarnih panela ne bi bila moguća jer su naše krovne kuke i klinovi predviđeni za pričvršćivanje za drvenu konstrukciju dugim šrafom, a to u ovom slučaju nije moguće. Ova vrsta krova je takođe nepogodna za postavljanje solarnih panela.
Mansardni krov
Zbog oblika mansardnog krova crepovi strmih delova su fiksirani i ne mogu se demontirati pa se spolja ne može pristupiti gornjem kosom delu. Solarni sistem se može montirati na krov samo spolja. Ako se omogući pristup merdevinama sa spoljašnje strane bila bi moguća i instalacija solarnih panela na gornje, nagnutije površine mansardnog krova.
Veštački škriljac, ravni škriljac, valoviti škriljac
Svi njegovi elementi su fiksirani pojedinačno i neraskidivi su, krhki; ne može se popraviti ili zameniti, a sadrži i opasnu, kancerogenu prašinu.
Drvene šindre, trska, slama, šikare
Ne postoji pouzdano rešenje za pričvršćivanje za ove tipove.
Ako krov nije sposoban za postavljanje solarnih panela
U slučaju da parametri ni krova ni pomoćnih zgrada ne dozvoljavaju postavljanje solarnog panela na krov, prinuđeni smo da pribegnemo drugim rešenjima. Pogledajmo koja bi to mogla biti::
Postavljanje solarnog panela na tlu
Solarni sistem se može postaviti i na zemlju, ako ima dovoljno prostora u bašti.
Integrisani krovni solarni sistem
U ovom slučaju, paneli se ne postavljaju na krov, već u krov. Međutim, nedostatak ove metode je što nije moguće provetravati panele leti, što može negativno uticati na njihove performanse.
Solarni crep
Prednost ovoga je što se njegovi delovi mogu zameniti pojedinačno. Nedostatak je što električni kabl svakog crepa mora biti povezan odvojeno, stvarajući mnogo mogućnosti za greške. Trenutno je početni trošak veći nego kod modularnog sistema, a mogu se koristiti samo ravni crepovi. Oni su inherentno krhkiji i mogućnost guranja posuda prema gore je upitna zbog oštećenja ćelije.
Nadstrešnica za automobile
Ovde postoje dve opcije implementacije: ili se solarni sistem instalira na krov koji je već završen, ili solarni panel vrši funkciju nadstrešnice.
Srećom, tehnološki napredak omogućava izgradnju solarnog sistema u skoro svim slučajevima. Bilo da je na krovu ili na zemlji, na duge staze, sistem će se definitivno isplatiti.