Čemu služi optimizator solarnih panela
Čemu služi optimizator solarnih panela?
Mislimo da nije preterano reći da solarna tehnologija prolazi kroz revolucionarni razvoj skoro svake godine. Jedan takav izum bio je optimizator solarnih panela. Iako je ovo izum ranijih godina, i dalje je veoma važan. Ali šta je optimizator solarnih panela i kada je potreban?
Funkcionalnost solarnih panela
Važno je znati da su solarne ćelije povezane u zavisnom nizu. Njihove performanse utiču jedna na drugu. U slučaju sistema solarnih panela, primenjuje se princip najslabije karike, što znači da ako jedan od panela radi lošije iz bilo kog razloga, performanse ostalih solarnih panela takođe se pogoršavaju u skladu sa tim.
Ovakva veza može biti krajnje nepovoljna, pa je neko rešenje svakako potrebno. Ovde na scenu stupaju solarni optimizatori.
Šta je solarni optimizator?
Optimizator solarnog panela u suštini je elektronski uređaj koji se nalazi u maloj kutiji i montira se ili na poleđini solarnog panela ili na potpornoj strukturi.
Zadatak optimizatora solarnog panela je da maksimalizuje performanse po panelu i da obezbedi da ceo sistem bude oslobođen efekata koji smanjuju performanse, odnosno da štiti mehanizam najslabije karike u lancu.
Kada vam je potreban optimizator solarnih panela?
U osnovi postoje četiri razloga zašto ćete možda morati da instalirate optimizator solarnih panela:
- ako su jedan ili više panela zasenčeni,
- ako su postavljeni paneli različitih performansi.
- ako postavljenih solarnih panela na krovu ima više od broja radnih tačaka invertora,
- ako korisnik ima želju i važno mu je da vidi pojedinačan doprinos svakog od solarnih panela.
Hajde da malo analiziramo gore navedeno!
Negativan efekat senke
Podeljeni krov, drveće, dimnjak ili čak antena mogu smanjiti performanse celog solarnog sistema. Ako je jedan solarni panel zasenčen, performanse svih ostalih solarnih panela će se prilagoditi performansama tog panela, čime se generalno smanjuje proizvodnja energije celog sistema.
Solarni paneli različitih performansi
Može delovati čudno, ali u praksi se često dogodi da su postavljeni solarni paneli različitih performansi.
Ovo se obično dešava kada vlasnik solarnog panela želi da proširi svoj sistem, a zbog brzog tehničkog razvoja, tip solarnog panela koji je prethodno instaliran više nije dostupan. U najgorem slučaju može se desiti i da ne možete pronaći solarni panel sa sličnim performansama – čak ni od drugog proizvođača.
U takvim slučajevima rešenje je ugradnja solarnih optimizatora. Ovo omogućava pretvaraču da radi sa maksimalnom efikasnošću. Izuzetak od ovoga može biti ako se nove solarne ćelije mogu povezati na odvojenu, zaasebnu radnu tačku pretvarača.
Koja je razlika između tradicionalnih sistema i sistema sa solarnim optimizatorom?
Sistemi opremljeni optimizatorom solarnih ćelija smanjuju međusobne razlike u performansama između panela. Maksimalizuju se pojedinačne performanse panela tako da, ako bilo koji panel radi drugačije u poređenju sa ostalima, ne može degradirati ukupne performanse. U suštini, ceo sistem može da radi na svom maksimumu. Ako treba spomenuti nedostatke, nedostatak bi bio što se u sistemu nalazi komponenta više pa bi i rizik od kvara bio veći. Dobra vest je da je, u slučaju kvara, sa lakoćom moguće precizno locirati neispravan panel ili optimizator.