Solarni sistem u kombinaciji sa javnom el. mrežom
Skladištenje solarne energije
Skladištenje solarne energije je pitanje koje se postavlja pred svakog (budućeg) vlasnika solarnih sistema. Postoje periodi kada ne možemo da koristimo proizvedenu struju, pa je potrebno neko rešenje. U drugim slučajevima, potrebna nam je dodatna energija zbog doba dana ili vremenskih uslova. I to je samo šlag na torti kada dođe do nestanka struje. Kako se može skladištiti solarna energija i šta se može učiniti u slučaju nestanka struje?
Tokom godina, proizvodnja solarnih sistema i korišćenje energije nisu ujednačeni. Dok leti možemo da budemo napolju u 21:00 i nije nam nužno ni osvetljenje, zimi je obično mrak u 17:00 ili čak ranije. Leti uključujemo samo klimu, ali zimi za grejanje možemo da koristimo i struju koju proizvode solarni paneli.
Međutim, solarni paneli proizvode energiju samo tokom sunčanih sati. Stoga je potrebno neko rešenje da se nadoknadi gore navedeno.
1 – Skladištenje solarne energije sa povratnom spregom
Metoda koja se često koristi za skladištenje solarne energije je kada je sistem izgrađen na takav način da se višak proizvedene energije vraća nazad u mrežu snabdevača električnom energijom. A kada se proizvede malo struje u odnosu na potrebe, možemo da je otkupimo odatle. Dakle, javna električna mreža deluje kao neka vrsta skladišta.
Za ovo je potrebno da se na datoj lokaciji izgradi električna mreža, a potrebno je i dvosmerno brojilo koje može da pokaže koliko je struje uvedeno u mrežu i koliko je iz nje potrošeno.
U slučaju solarnih sistema veličine domaćinstva, koristi se mesečni obračun, kada se brojilo očita i sumira razlika.
2- Skladištenje solarne energije sa OFFGRID solarnim sistemom
Međutim, moguće je da ne postoji priključak za električnu mrežu na datoj lokaciji. Takođe je moguće i da ne želite da koristite gornji metod. U takvim slučajevima moguće je stvoriti takozvani izolovani solarni sistem.
U ovom slučaju, solarna energija se skladišti pomoću akumulatora. Time se postaje potpuno nezavistan od snabdevača električnom energijom. Pošto su akumulatori i dalje veoma skupi, a proizvodnja električne energije solarnih panela ograničena, na primer tokom tmurne zime, ne preporučujemo izgradnju izolovanog sistema osim u slučaju kada nije moguće priključiti se na javnu električnu mrežu.
Iako su ranije gore navedena dve opcije bila jedina dostupna rešenja za skladištenje solarne energije, danas postoji i modernija tehnologija za one koji imaju mogućnost korišćenja javne električne mreže a ipak žele da rade u izolovanom sistemu.
Skladištenje solarne energije za sisteme sa akumulatorima i povezane na javnu električnu mrežu
Zahvaljujući brzom razvoju industrije solarne energije, sada je moguće dopuniti akumulatore izolovanog solarnog sistema i sa javne električne mreže.
U slučaju kada su nam akumulatori već napunjeni, višak energije i dalje proizvodimo i izvozimo u javnu električnu mrežu. Uveče je trošimo iz akumulatora umesto iz mreže, kako bi potrošnja iz sopstvenog izvora bila što veća. Ako su nam akumulatori već ispražnjeni, na isti način preuzimamo struju iz mreže. Najsavremenija rešenja nam omogućavaju punjenje akumulatora u periodima jeftine struje, dok u periodima skupe struje proizvode struju i prodaju je mreži.
Postoje dve glavne grupe ovakvih solarnih sistema. Oni koji mogu da rade u slučaju nestanka struje u javnoj električnoj mreži i oni koji to ne mogu. Sistemi koji mogu da rade u izolovanom radu su poželjniji, jer imamo struju čak i u slučaju nestanka. Količina upotrebljive energije je kapaciteta našeg akumulatora. Taj akumulator biva dopunjavan putem solarnih panela tokom sunčanih perioda.
U svakom slučaju, potrebno je sprečiti dovod električne energije u mrežu u slučaju nestanka struje, a potrebno je i omogućiti da se kuća lako isključuje sa električne mreže u slučaju požara.